DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Bostonský teriér - CHS VON BURSIK

O PLEMENI

 

Povaha
Bostonský teriér je inteligentní, klidný a sebevědomý pes. Je dobře přizpůsobivý své rodině, přátelský a velice citlivý, ale na druhé straně také velmi ostražitý a odvážný.

Společenská charakteristika
Bostonský teriér potřebuje mnoho lásky a pozornosti svého pána, kterou dokáže velmi dobře oplácet. Se svým pánem vyhledává co nejtěsnější tělesný kontakt. K celé rodině je velice něžný a přátelský. Vůči cizím lidem nebývá agresivní, problémy většinou nenastávají a ni při setkání s ostatními psy nebo jinými domácími zvířaty.

Vztah k dětem
Tento pes si velice dobře rozumí i s dětmi, bývá jim většinou skvělým společníkem. Děti by však při styku se psem měly dodržovat určitá pravidla a respektovat také jeho potřeby.

Výchova
Bostonský teriér je inteligentní, poměrně rád a rychle se učí a jeho výchova nebývá náročná. Měl by být však vychováván velmi důsledně, i když ne tvrdě, protože někdy bývá trochu tvrdohlavý.

Držení
Tento veselý a pozorný pes může být držen i v malém bytě, jeho nároky na prostor nejsou příliš velké. Potřebuje však co nejvíce kontaktu se svým pánem, proto by neměl být uzavírán sám do jedné místnosti, ale musí mít volný pohyb po bytě.

Pracovní využití
Toto plemeno se nijak pracovně nevyužívá, jeho posláním je být své rodině přítelem a společníkem.

Pohyb
Bostonský teriér se rodině přizpůsobí, ale každodenní dlouhé vycházky se pro jeho majitele musí stát povinností. Hodí se dobře i k různým psím sportům, a jeho svalnaté, atletické tělo je nutné trénovat.

Péče
Péče o jeho krátkou srst je zcela nenáročná, stačí otírání vlhkým hadříkem a v období línání psa vykartáčujte hustým kartáčem nebo gumovou rukavicí. V případě potřeby psa vykoupejte, ovšem nutné je použít kvalitní šampon, který je určený speciálně pro psy. Kožní záhyby na obličeji je dobré občas ošetřit speciální pleťovou vodou. Nutná je i pravidelná kontrola zvukovodu, který se musí udržovat čistý, občas zkontrolujte psovi zuby, jestli se na nich netvoří zubní kámen a drápky psa udržujte krátké.

Využití ke hlídání
Tento pes není agresivní, ale své teritorium si dokáže dobře ohlídat. Na cizince za vašimi dveřmi vás vždy hlasitě upozorní.

Vhodné sporty
Agility, obedience

Historie
Bostonský teriér je jedním z mála původních amerických plemen. Vznikl v době, kdy byly v Americe ve velké oblibě psí zápasy, křížením buldoků a bulteriérů, a pro tyto zápasy byl také původně určen. Později byl však jeho chov změněn přimísením krve francouzského buldočka. Původně byl tento pes větší a vážil až 20 kg, ale šlechtěním bylo dosaženo zmenšení velikosti a také potlačení agresivity. Jako samostatné plemeno byl v USA uznán v roce 1893 a patří zde k nejoblíbenějším. Oblibu si získal i v Kanadě, Austrálii a ve Velké Británii.

Typy
Tento pes se vyskytuje ve třech hmotnostních kategoriích. Psi lehkého rázu váží méně než 6,8 kg, psi středního rázu mohou vážit 6,8 až 9 kg, a do těžkého rázu se řadí psi, jejichž hmotnost je od 9 do 11,30 kg. V České republice se však bostonští teriéři podle hmotnostních tříd nedělí.

Všeobecný vzhled
Bostonský teriér je silný, atletický pes s hranatou hlavou a čtvercovým černým čenichem. Oči s živým výrazem jsou velké, kulaté a mají tmavou barvu. Uši jsou velké, netopýří, a jsou vztyčené. Svalnaté tělo má hluboký, široký hrudník a krátký hřbet. Ocas je nasazený nízko, je krátký a rovný nebo stočený do vývrtky, a je vždy nesený pod úrovní hřbetu. Hmotnost : 5-11,4 kg, výška : Okolo 40 cm.